X
Announcements

Student Achievements

Academic YearProject Group (Name of Students)Title of ProjectName of GuideApproved Amount

( Rs.)

2019-20Ankita JadhavManufacturing of biological soap using enzymes & micro-organism.Dr. R. A. Patil8000/-
Vaibhav Bhosale
2019-20Rucha DhavaleComparison of different varieties of dry sugarcane leaves for making briquette.Dr. R. A. Patil6000/-
Vaishali Sakate
2019-20Aditya BhoiteSynthesis, Characterization & antimicrobial activity of ZnO nanoparticles in food packaging.Dr. L. V. Malade5000/-
Shripad Balak
Ganesh Jadhav
2019-20Miss. Aishwarya RajputTreatment of Industrial Waste using bioremediationMr. K. M. Patil5000/-
Miss. Nikita Mandrekar
Mr. Punit Joshi
Mr. Kunal Gajbhiye

 

1Anjali A. PatilProject Grant to college students

2018-19 (PGCS2018-19)

InstituteDYPCET,KolhapurRs-7,500/-
2Vaishanvi KanetkarProject Grant to college students

2018-19 (PGCS2018-19)

InstituteDYPCET,KolhapurRs-7,500/-
3Soniya KaleProject Grant to college students

2018-19 (PGCS2018-19)

InstituteDYPCET,KolhapurRs-7,500/-
4Akashy S. PatilProject Grant to college students

2018-19 (PGCS2018-19)

InstituteDYPCET,KolhapurRs-7,310/-
5Prachi R. ChavanProject Grant to college students

2018-19 (PGCS2018-19)

InstituteDYPCET,KolhapurRs-7,310/-
6Vaibhav R. ManapureProject Grant to college students

2018-19 (PGCS2018-19)

InstituteDYPCET,KolhapurRs-7,310/-

List of Student Achievement: (2018-19)

Sr. No.Name of StudentName of EventLevelOrganised ByPrize won if any
1Ganesh M. JadhavModel CompetitionNationalDYPCET, Kolhapur1St Prize
2Punit M. JoshiModel CompetitionNationalDYPCET, Kolhapur1St Prize
3Abhijit M. DesaiModel CompetitionNationalDYPCET, Kolhapur1St Prize
4Hardik PatilModel CompetitionNationalDYPCET, Kolhapur2nd  Prize
5Rajesh K. BudheModel CompetitionNationalDYPCET, Kolhapur2nd  Prize
6Akshay NanawareModel CompetitionNationalDYPCET, Kolhapur2nd  Prize
7Punit M. JoshiPoster Presentation – Fest Praxis 2k19NationalKLECET,Chikodi1St Prize
8Nikita S. MandrekarPoster Presentation – Fest Praxis 2k19NationalKLECET,Chikodi1St Prize
9Nikita S. MandrekarPoster Presentation in Nirmiti 2k19NationalPVPIT, Budhgaon1St Prize
10Vaishanvi KanetkarProject Compitation in VISIOCHEM JIDNYASA 2k19NationalTKIT,Warananagar3rd prize
11Aditya DakhorePoster Presentation in Nirmiti 2k19NationalPVPIT, BudhgaonWinner
12Ganesh JadhavPoster Presentation in Nirmiti 2k19NationalPVPIT, BudhgaonWinner
13Punit JoshiPoster Presentation in Nirmiti 2k19NationalPVPIT, BudhgaonWinner

 

List of Student Achievement: (2017-18)

Sr. No.Name of StudentEvent NameLevelOrganized ByPrize Own if any
1.Rushank laddadProject Competition.NationalTKITE, Warnanagar3rd
2.Mohit KatareIndustrial Problem SolverNationalDYPCET1st
3.Suvana MoteProject Competition.NationalTKITE, Warnanagar3rd
Suvana MoteIndustrial Problem SolverNationalDYPCET1st
4.MuKul BhureProject Competition.NationalTKITE, Warnanagar3rd
MuKul BhureIndustrial Problem SolverNationalDYPCET1st
5.Chetan AmbekarProject Competition.NationalDYPCET1st
Chetan AmbekarProject Competition.NationalKLE, Belgavi3rd
6.Shekhar ManeProject Competition.NationalDYPCET2nd

 

Shekhar ManeMock PlacementNationalDYPCET2nd
Shekhar ManeShot putNationalDYPCET1st
7Shekhar ManeDisc throwNationalDYPCET2nd
8Vaibhav ManapureModel competitionNationalDYPCET2nd
9Abhijeet WankarModel CompetitionNationalDYPCET2nd
10Rohini KhandagaleIndustrial Problem SolverNationalDYPCET2nd
11Prachi ChavanIndustrial Problem SolverNationalDYPCET2nd
12Anjali PatilModel competitionNationalDYPCET1st
13Vaishnavi KanetkarModel competitionNationalDYPCET1st
14Sourav RaneSwimmingNationalDYPCET2nd
15Vaishnavi kanetkarAlchemist 2k18 (paper Presentation)NationalKLE College, Blegavi.3rd
16Shiwani JaiswalAptitude Test(Engg. day)NationalDYPCET2nd
17Shubham GhadgeAptitude Test(Engg. day)NationalDYPCET3rd

 

18Akshay PatilAptitude Test(Engg. day)NationalDYPCET1st
19Satyajit LamdadeSwimmingNationalDYPCETRunner up
20Pritam NagnurkarI.S.P SelectedNational
21Mahesh BayasProject Competition.National1st

YearName of StudentEvent/ConferenceVenueRank
S e c u r e d
2016 - 17Amb e k a r Ch e tanP a p e r Pr e s e n t a t i on,
I N N O V I S I O N 2017 ( N a t i on a l L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Aku r di
1st Prize
T a npure S hubh a mP a p e r Pr e s e n t a t i on,
I N N O V I S I O N 2017 ( N a t i on a l L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Aku r di
1st Prize
Amb e k a r Ch e tanEss a y W ritin g , S w a mi
Viv e k a n a nd J a y a nti
( I nst i tu t e L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
3 r d P ri z e
Ko r e Aj a yCh e ss, S ports AR P AN
– 2017 ( I nst i tu t e L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
Winner
B hos a le S a y a liT. T. D oubles, Sports
AR P AN – 2017 ( I nst i tu t e L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
Runner Up
Mote Suva r naT. T. D oubles, Sports
AR P AN – 2017 ( I nst i tu t e L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
Runner Up
2015- 16Chetan AmbekarP a p e r Pr e s e n t a t i on,
N I R M I T I 2016 ( N a t i on a l L e v e l)
P . V. P. I . T.,
B ud h g a on , S a n g a li
1 st P ri z e
Shubham TanpureP a p e r Pr e s e n t a t i on,
N I R M I T I 2016 ( N a t i on a l L e v e l)
P . V. P. I . T.,
B ud h g a on , S a n g a li
1 st P ri z e
Sachin VedapathakIDP (Institute Level)T. K . I . E. T.,
W a r a n a n a g a r
Runner Up
Shankar KaleIDP (Institute Level)T. K . I . E. T.,
W a r a n a n a g a r
Runner Up
Chetan AmbekarEss a y W ritin g ,
En g in e e rs D a y
( D e p a rtm e nt L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
1 st P ri z e
Mukul P. BhureEss a y W ritin g ,
En g in e e rs D a y
( D e p a rtm e nt L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
2 n d P ri z e
S a hinath
Kh a nd e k a r
P ow e r L i fting
(C a rpo r a t i on)
3 r d r a nk
2014 - 15P r e e ti K a d a mTECH N OCHEM 2015
( N a t i on a l L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h.,
1st R a nk
Kolhapur
S uni t a T a r a n g eTECH N OCHEM 2015 ( N a t i on a l L e v e l)D. Y . P a t i l Col l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
1st R a nk
Mon a li J a mbu l k a rNirmiti 2015 (N a t i on a l
L e v e l)
2nd R a nk
S uni t a T a r a n g eE U RE K A 2 K 15
( N a t i on a l L e v e l)
T. K . I . E. T.,
W a r a n a n a g a r
2nd P ri z e
P riti K a d a mE U RE K A 2 K 15
( N a t i on a l L e v e l)
T. K . I . E. T.,
W a r a n a n a g a r
2nd P ri z e
Nikhil Monis a k a rJ I D N Y ASA 15
( U nive r si t y l L e v e l)
S hivaji Unive r si t y ,
Kolh a pur
2nd R a nk
P r e e ti K a d a mJ I D N Y ASA 15
( U nive r si t y l L e v e l)
S hivaji Unive r si t y ,
Kolh a pur
2nd P ri z e
S uni t a T a r a n g eJ I D N Y ASA 15
( U nive r si t y l L e v e l)
S hivaji Univ e rsi t y ,
Kolh a pur
2nd P ri z e
M a nojku m a r
S ur a dk a r
J I D N Y ASA 15
( U nive r si t y l L e v e l)
S hivaji Unive r si t y ,
Kolh a pur
2nd P ri z e
S a ndip MundheI nt e rvi e w Comp e t i t i on
( I nst i tu t e L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
2nd R a nk
S hre y a D e sh p a ndeAR P AN 2015 ( I nst i tu t e
L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
1st
Altaf N a d a fG r oup Dis c uss i on
( I nst i tu t e L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
1st R a nk
S a c hin B a j g i r eAR P AN 2015 ( I nst i tu t e
L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
Runn e r - up
S hr i y a D e shp a ndeAR P AN 2015 ( I nst i tu t e
L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
W inner
2013 - 14Shraddha MoreArpan (National Level)D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
1st Rank
Salim ShikalgarEnthuse 2k17 ( S tate
L e v e l)
3rd Rank
S omnath
P e tsan g a ve
Enthuse 2k17 ( S tate
L e v e l)
3rd Rank
Arif F NadafA r p a n ( U ni v e rsi t y l
L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
1st Rank
Sanket V ChouguleZ on a l T a ble T e nnis
( I nst i tu t e L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
2 n d R a nk
S hre y a R
D e shp a nde
Chess (Institute Level)D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
Winner
Suraj SuryvanshiQuiz M a nia ( I nst i tu t e
L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
2nd Rank
Suraj SuryvanshiP a p e r Pr e s e n t a t i on
( I nst i tu t e L e v e l)
D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
Winner
Sanket ChouguleArpan (Institute Level)D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
2nd Rank
H a smat Ali
M a jw a r
Arpan (Institute Level)D. Y . P a t i l C ol l e g e of
Eng g . & T e c h., Kolh a pur
Winner

 

  • Special Achievements

1) Akshay Patil

GATE Qualified, Got admission in for M.Tech in IIT Bombay

2) Chaitanya Jambhulkar

Cracked CET and became eligible for MBA in topmost Institute.

3) Ashish Nagpure

Cracked MAT and has got admission in IES MCRC College, Bandra Mumbai. This is 9th rank MBA Institute in Maharashtra.

4) Rushabh Laddad

GATE Qualified, Got admission for M.Tech in IIT Guvahati.

5) Aditya Bhopale

Selected through GATE 2018 exam in PSU -NPCIL, Mumbai.

6)  Shubham Shah

Cracked CET and got admission in K. J. Somayya institute of Management and Research, Mumbai.

 7) Ms. Shivani Jaiswal

2018-19, 7th University Ranker

8) Mr. Akshay Shelke

2017-18, 9th University Ranker

DYPCET Chemical Students Achievements 2018

 

Academic YearName of StudentClassMerit Rank & %Marks
2018-19Ms. Jaiswal ShivaniBE7th
2017-18Mr. ShelkeAkshayBE9th
2015-16Ms.Shirya DeshpandeBE1st
 2014-15Ms. Shaikh SheebaBE1st
2011-12Mr. Ranjeet S. PowarBE1st
2010-11Patil Nilesh J.BE1st
  • Student Participation in Sport/ Cultural activities at University/State/National/ International level competition during the year. (Youth Festival/ Krida Mahotsav etc.)

 

Sr. No.Name of the StudentName of the Event/ ActivityOrganized byLevel

(University/ State/ National)

Achievements/ Prizes

 

1Mr.Rutvik Mohite

(TE-CHEM)

  1. 1)MIT WPU SUMMIT Pune,
  2. 2)KJSM, Mumbai
  3. 3)COEP ZEST Pune
  4. 4) Lead College Football Competitions
  1. 1)MIT, Pune
  2. 2) KJSM, Mumbai
  3. 3) COEP, Pune
  4. 4)Shivaji University
  1. 1)National Level
  2. 2)University Level
Winner
2Mr. Vaibhav Kadam

(SE-CHEM)

Zonal Cricket tournamentShivaji universityDistrict levelParticipation
3Mr. Mangesh Chavan

(BE-CHEM)

Lead College Kabaddi (M) tournamentShivaji UniversityDistrict LevelWinner
4Mr.Onkar Gawade

(FY-CHEM)

Lead College Kabaddi (M) tournamentShivaji UniversityDistrict LevelWinner
5Mr.Shadab Shaikh

(SY-CHEM)

Zonal Kho-Kho (M) tournamentShivaji UniversityDistrict LevelParticipation
6Mr. Mayur Chile (FY-CHEM)Zonal Kho-Kho (M) tournamentShivaji UniversityDistrict LevelParticipation

 

  • Number of students awarded M.E./M. Tech. and Ph.D. Degree (Last 3 Years)
Academic YearB.E./B. TechM.E./ M. TechPh.D.MaleFemaleTotal
2019-2048NANA
2018-1933NANA
2017-185001NA0101

 

  • Sponsored Projects from Industry/ Research Institute
Sr. No.Name of StudentsName of GuideTitle of ProjectName of Sponsored Industry/Research Institute
1.Mr. Rameshwar MathpatiDr. K. T. JadhavFinding and recovery of toluene losses from isobutylbenzene production  processVinati Organics, Chiplun.
Mr. Shubham Naik
Mr. Abhishek Shinde
2.Mr. Vaibhav KatkarDr. A. L. JadhavDesign of Distillation Column to separate mixture of Mintroleum and ethyl acetate by distillation at Excel Industries Ltd.Excel Industries Ltd., Chiplun.